Bezpieczne czyli tańsze mycie okien?

 

Bezpieczeństwo i higiena pracy przy myciu okien jest równie ważne, jak przy wykonywaniu każdej innej pracy. Czynności wykonywane zgodnie z przepisami i zasadami BHP mogą zagwarantować pracownikowi bezpieczeństwo i obniżyć prawdopodobieństwo wystąpienia wypadku przy wykonywanych pracach związanych z myciem okien, szyb, witryn w lokalach usługowych, sklepach czy w innych miejscach. Dlatego dobranie najwyższej jakości profesjonalnego sprzętu może przynieś wiele zysków i satysfakcji zarówno Pracownikowi, jak i Pracodawcy.

Dlaczego praca przy myciu okien uważana jest za niebezpieczną?
Większość okien zamontowanych w budynkach czy budowlach, z którymi mamy styczność, znajduje się na wysokości co najmniej 85 cm od podłogi i wyżej. Zatem podczas mycia okien wykonujemy pracę na wysokości (powyżej 1 m). Pracownik czyszczący okna powinien być zapoznany z ryzykiem zawodowym występującym na swoim stanowisku pracy. Najważniejsze jest to, by powiadomić pracownika o zagrożeniach, które mogą wystąpić podczas pracy i czynności, które powinien podjąć, aby zmniejszyć poziom ryzyka zawodowego.

Czym bezpiecznie myć okna?
Profesjonalne narzędzia bardzo dobrze ułatwiają i przyśpieszają pracę. Dzięki nim, do prac związanych z myciem okien nie musimy wykorzystywać podnośników, drabin czy rusztowań zgodnego z wymaganiami przepisów bhp. Nowoczesne rozwiązania umożliwiają czyszczenie na wysokości do 24 m bezpiecznie z ziemi oraz ułatwiają dostęp do miejsc trudno dostępnych. Pracownik wykonuje on zupełnie bezpiecznie pracę z ziemi. W takim przypadku, mycia okien nie traktujemy już jako pracy na wysokości.

Pomimo najlepszych starań przemysłu okiennego, aby uczulić czyścicieli okien na ryzyko porażenia prądem, zbyt wiele osób straciło życie lub zostało poważnie poparzonych podczas korzystania z kijów teleskopowych, przy napowietrznych liniach energetycznych o napięciu poniżej 1000V. Ionic Systems jest jedynym producentem, który opracował kij teleskopowy, z myślą o zniwelowaniu ryzyka porażenia prądem, które może doprowadzić do poważnych oparzeń, a nawet zgonów czyścicieli okien. Jest to szczególnie ważne podczas czyszczenia paneli fotowoltaicznych.

Sprawdź naszą ofertę kijów teleskopowych -->

By zwiększyć skuteczność mycia okien, powinno używać się do tego wody demineralizowanej, która zapewniamy lepszy efekt czyszczenia. Woda z kranu jest przetwarzana przez system filtracyjny w celu usunięcia rozpuszczonych w niej minerałów (znanych jako jony, które mogą być dodatnio naładowanymi kationami lub ujemnie naładowanymi anionami), takimi jak węglan wapnia, magnez, sole czy metale. Materia organiczna oraz wszelkie bakterie są również usuwane. W ten sposób, dzięki fizycznie przetworzonej wodzie, unikamy powstawaniu plam i smug.

Bezpieczne, czyli tańsze mycie okien?

Pracodawca może ograniczyć swoje koszty związane z myciem okien, do których w szczególności możemy zaliczyć m.in.:

  • bezpośredni nadzór nad osobami wykonującymi pracę szczególnie niebezpieczną (powyżej 1 m);
  • odpowiednie środki zabezpieczające, tj. uprzęże, szelki;
  • instruktaż i szkolenia pracowników, np. w uprawnienia alpinistyczne;

Inwestując w nowe technologie mycia okien, można uzyskać wysoką stopę zwrotu inwestycji, poprzez oszczędności na wyżej wymienionych kosztach.

Sprawdź naszą ofertę na systemy do mycia okien wodą demineralizowaną -->