Czy ozonowanie zabija koronawirusa?

 

Kilka informacji o ozonie
Najniższa warstwa ziemi zwana troposferą styka się z powierzchnią ziemi i rozciąga się na wysokość około 10 km. Kolejna warstwa nazywa się stratosferą i rozciąga się od szczytu troposfery do około 50 kilometrów nad ziemią. Ozon (o3) jest gazem ziemnym znajdującym się w stratosferze, która tworzy ozonosferę. Dobrze znana „warstwa ozonowa” działa jako osłona przed niektórymi uszkodzeniami komórkowego DNA przez promieniowanie UV, chroniąc w ten sposób życie na Ziemi. Ta warstwa ma stężenie ozonu od 10 do 2 ppm (części na milion).

Ozon jest gazem utworzonym z trzech atomów tlenu (O3), jest to stan alotropowy tlenu. Jest wytwarzany głównie przez promieniowanie ultrafioletowe. Kiedy wysokoenergetyczne promienie ultrafioletowe uderzają w zwykłe cząsteczki tlenu (O2), dzielą cząsteczkę na dwa pojedyncze atomy tlenu, znane jako tlen atomowy. Uwolniony atom tlenu - z możliwością samodzielnej dezynfekcji - łączy się z inną cząsteczką tlenu, tworząc cząsteczkę ozonową. Jasnoniebieski gaz, podobnie jak alotrop tlenu, ma wyraźnie ostry zapach. Słowo ozon pochodzi od greckiego słowa OZEIN, co oznacza „wąchać”.

ozonowanie walka z koronawirusem

Ozonowanie a dezynfekcja

Mówiąc o dezynfekcji, mówimy o zwalczaniu patogennych mikroorganizmów, bakterii, wirusów i pierwotniaków w kontakcie z ludźmi, przedmiotami i odzieżą.

Ze względu na charakterystykę tego gazu można powiedzieć, że po wykonaniu funkcji eliminacji patogenów rozkłada się i nie pozostawia pozostałości chemicznych. Jest to jedna z najważniejszych zalet ozonu w stosunku do innych środków chemicznych, które są zwykle stosowane jako środki dezynfekujące.

Przeciwko koronawirusowi (COVID-19) ozon jest wykorzystywany do celów sanitarnych i dezynfekcji środowiska dzięki niekwestionowanej zdolności do trwałego czyszczenia i oczyszczania pomieszczeń. Jest to rozwiązanie minimalizujące ryzyko i zapobiegające mu. Na obszarach wrażliwych na rozprzestrzenianie się infekcji powodowanej przez koronawirusa wymagane są generatory ozonu, ponieważ eliminują mikroorganizmy, takie jak wirusy, zarodniki, grzyby i bakterie w dziesiątych części sekundy. Jest to trwałe rozwiązanie, które jest nieszkodliwe dla zdrowia i zmniejsza ryzyko ekspansji koronawirusa.

Powiązane badania naukowe promują wykorzystanie ozonu w walce z obecną epidemią koronawirusa (Covid-19). Ponieważ bezpośrednio utlenia ścianę komórkową nieskończonej liczby gatunków mikroorganizmów. Bezpośrednie utlenianie ściany komórkowej jest jej głównym sposobem działania i dlatego wiadomo, że ozon jest środkiem dezynfekującym. Powoduje również uszkodzenie DNA i RNA, a przez to mikroorganizmy nie rozwijają odporności na ozon.

Należy zauważyć, że ozon był używany jako środek biobójczy od dziesięcioleci, ale jeśli nie został zdefiniowany jako taki, to dlatego, że jest wytwarzany in situ i nie może być pakowany jak inne konwencjonalne biocydy, które są mniej wirusobójcze niż ozon.

Dostosowalne systemy do wielkości pomieszczenia i niezbędnego czasu do pracy, umożliwiają dezynfekcje bez stosowania chemicznych środków biobójczych. Odpowiedni dobór urządzenia pozwala zaprogramować początek dezynfekcji, umożliwiając opuszczenie pomieszczeń dla całkowitego bezpieczeństwa techników.

 

Źródło:
Teinnova;  http://www.china.org.cn/opinion/2020-02/26/content_75747237.htm