Dlaczego warto myć panele słoneczne?

 

Utrzymywanie paneli słonecznych w czystości jest istotne i bardzo ważne w celu utrzymania jak najwyższej efektywności działania oraz przetwarzania jak największej ilości energii słonecznej na prąd. Warstwa kurzu, nawet mniejsza niż 1 mm grubości, może zablokować część promieniowania słonecznego, uniemożliwiając tym samym dotarcie do centrali w celu wytworzenia energii. Badania wykazały, że czyszczenie paneli słonecznych może znacznie zwiększyć produkcję energii, a tym samym zwiększyć ich wydajność.

Czy moduły słoneczne w rzeczywistości stają się tak brudne, że wydajność systemu znacznie spada?

Tak. Straty mocy spowodowane zanieczyszczeniem są często niedoceniane. Według raportów z praktyki wynoszą one od 10 do 30%. Nie powinno być dłużej tajemnicą, że wymagane jest regularne czyszczenie systemów słonecznych i fotowoltaicznych. Prawie każdy system powinien zostać wyczyszczony w pewnym momencie swojego życia.

Mycie paneli fotowoltaicznych wodą demineralizowaną

Jakie czynniki powodują zanieczyszczenie instalacji fotowoltaicznej?

  • Niski spadek dachu:

Niski spadek dachu oznacza, że ​​kurz i brud nie są „zmywane” z modułów przez deszcz. Tworzy to warstwę brudu, szczególnie na dole.

  • Odchody ptaków:

Najbardziej upartą rzeczą, która może utknąć, są odchody ptaków; może to również prowadzić do trawienia modułów.

  • Inne czynniki środowiskowe obejmują pyłki, sadzę, spaliny samochodowe, liście, igły drzew (żywica), mech, algi, porosty, wapno i wiele innych:

wiosną pyłki osadzają się na modułach. Jeśli twój system znajduje się w pobliżu drzew, również narażony jest na zanieczyszczenia przez liście i igły. Albo pomyśl o ruchliwej ulicy - spaliny z samochodów gromadzą się na modułach. Z czasem mech może również gromadzić się na krawędziach ramy i powoli wrastać w moduł.

czyszczenie paneli fotowoltaicznych

Czy warto regularnie czyścić układy słoneczne?

Zdecydowanie tak. Nigdzie indziej zyski nie są tak łatwo rozdawane, jak w branży fotowoltaicznej! Nie ma obszaru gospodarczego, w którym zyski i straty można by obliczyć tak szybko i łatwo. Po prostu przez pomiar przed i po czyszczeniu. W przypadku niektórych modułów spadek wydajności wynosi do 30%. Oznacza to, że system wytwarza 30% mniej energii elektrycznej, a tym samym generuje 30% mniej taryf gwarantowanych - tylko czyste moduły zapewniają maksymalną wydajność.

Czy czyszczenie słoneczne może uszkodzić moduły?

Nie. Nasze systemy czyszczące, narzędzia i akcesoria są przeznaczone do tego i dlatego nie mogą powodować żadnych szkód. Przeciwnie. Czyszczenie chroni materiały w dłuższej perspektywie i nie pozostaje narażone na niekiedy agresywne składniki brudu. Dzięki użyciu wody demineralizowanej nie ma plam i nacieków. Bez skrobania i suszenia czyszczonej powierzchni, wszystko bez chemicznych środków czyszczących! Używamy systemów filtracyjnych jednostopniowych (DI) oraz wieloetapowych (RO) do demineralizacji wody.

Jak wyczyscic dolary na dachy

Jak często należy czyścić układ słoneczny?

Trudne pytanie i ciężko na nie odpowiedzieć. Zależy to na przykład od lokalizacji systemu. Na obszarach wiejskich czyszczenie co roku może być opłacalne. Duże systemy w budynkach rolniczych lub w bezpośrednim sąsiedztwie gospodarstw rolnych zwykle powinny być czyszczone dwa razy w roku - w przypadku silnego zabrudzenia np. systemów stodół nawet co 8 – 10 tygodni.

Co służy do czyszczenia?

Używamy systemów filtracyjnych jednostopniowych (DI) oraz wieloetapowych (RO) do demineralizacji wody.

Źródłó: Ionic Systems, Sola-Tecs by Cleantecs