Innowacyjne metody na polu walki z droboustrojami chorobotwórczymi.

 

Rola dezynfekcji w życiu codziennym

W roku 2021 systemy do odkażania obiektów oraz przestrzeni publicznych wykorzystywane są już na szeroką skalę w wielu branżach usługowych czy służbie zdrowia. W związku z obowiązującymi obostrzeniami, przekształceniu stale ulegają normy dotyczące zachowania reżimu sanitarnego w poszczególnych miejscach. Coraz częściej warunkiem korzystania z obiektów publicznych jest konieczność stosowania odpowiednich technologii oczyszczających te przestrzenie z czynników chorobotwórczych. Inną sprawą jest fakt, że zapewnienie bezpieczeństwa swoich gości czy klientów musi leżeć w gestii właścicieli lub zarządców budynków, gdyż w przypadku jakichkolwiek zaniedbań straty wizerunkowe mogą okazać się niepowetowane, prowadząc nawet do upadku działalności. Nowatorskie rozwiązania w dziedzinie dezynfekcji zaoferowała więc marka Ionic Systems, a więc czołowy twórca systemów czyszczących oraz lider rynku mycia wodą demineralizowaną.

Odkażanie przestrzeni publicznych

Być o krok przed innymi

Aby zapewnić jak największe korzyści dla społeczeństwa - firma Ionic prezentuje wydajne systemy odkażania powierzchni użytku publicznego. Technologie, które mają na celu zapewnienie maksimum ochrony dla wszystkich osób przebywających w dużych skupiskach ludzi, pozwalają zachować większą pewność odnośnie właściwego przygotowania do walki z niewidocznym przeciwnikiem. Rozwiązania przetestowane pod kątem mierzenia się z drobnoustrojami chorobotwórczymi odczuwalnie zwiększają bezpieczeństwo wielu grup społecznych, korzystających ze sprzętu dezynfekującego Ionic.

Czy zamgławianie jest skuteczne w usuwaniu wirusów?

Rewelacyjnym sposobem na szybkie i skuteczne odkażanie jest zastosowanie specjalnej mgiełki, która zapewnia gruntowne oczyszczenie wnętrz budynków oraz pojazdów. Ogromną korzyścią tej technologii jest stosunkowo krótki czas, jakie trzeba odczekać po zastosowaniu zamgławiacza. Zazwyczaj cykl wymagany do pełnego odkażenia wynosi – w zależności od wielkości i typu pomieszczenia – od kilkunastu minut do godziny. Inną z zalet jest fakt, że cała aplikacja przebiega równomiernie, dzięki czemu wszystkie obszary można uznać za równie bezpieczne, bez ryzyka pominięcia poszczególnych powierzchni. Mgła dociera praktycznie w każde miejsce, zwłaszcza do niewielkich przestrzeni oraz szczelin, pozostawiając je wolnymi od szkodliwych mikroorganizmów. Pozytywnym aspektem użycia tej właśnie metody dezynfekcji jest jej biodegradowalność, ograniczająca negatywny wpływ na środowisko naturalne. Najczęściej stosowana jest w obiektach służby zdrowia, ale doskonale sprawdzi się także w wielu innych obszarach handlu, usług czy przemysłu.

Dezynfekcja w szpitalach i punktach medycznych

Metodę dezynfekcji poprzez zamgławianie można wykorzystać między innymi:

 • W karetkach
 • Na salach chorych
 • W gabinetach stomatologicznych
 • Na oddziałach intensywnej terapii
 • W laboratoriach
 • Na oddziałach zakaźnych
 • W pojazdach komunikacji miejskiej
 • W gabinetach weterynaryjnych
 • W saunach oraz spa
 • W szatniach obiektów sportowych
 • W lokalach gastronomicznych
 • W Pomieszczeniach socjalnych

Ozonatory w walce z drobnoustrojami chorobotwórczymi.

Innym sposobem na dokładne oczyszczenie niewielkich powierzchni użytkowych jest wykorzystanie odkażających właściwości ozonu. Gaz ten bowiem potrafi wyjątkowo skutecznie zapobiegać rozprzestrzenianiu się wirusów, bakterii czy grzybów. Mikroskopijne organizmy nie mają żadnych szans w starciu ze strumieniem środka wytwarzanego przez specjalne generatory. Alotropowa odmiana tlenu  pochodząca z urządzenia jest w stanie błyskawicznie objąć swym działaniem wszystkie powierzchnie w pomieszczeniu w taki sposób, aby już po upływie kilku chwil móc ponownie korzystać z obiektu bez żadnego ryzyka. Pomimo iż zagrożenie związane z użyciem ozonu w budynku jest stosunkowo niewielkie dla zdrowia człowieka, lepiej podczas ekspozycji gazu znajdować się na zewnątrz, powracając do środka zaraz po zakończeniu całego procesu. Należy również pamiętać, aby używać ozonatorów z zachowaniem wszelkich wymaganych środków ostrożności, a rozsądnym rozwiązaniem może być także zlecenie tego zadania profesjonalistom.

Oczyszczanie pomieszczeń z drobnoustrojów chorobotwórczych

Opryskowe systemy dezynfekujące.

Kolejną z metod dezynfekcji, cechujących się potwierdzonym działaniem, jest wykorzystanie opryskiwania środkami chemicznymi. Godną uwagi technologią, opracowaną przez markę Ionic są systemy montowane na pojazdach do odkażania wielkopowierzchniowego. Umożliwiają one wygodne przedostanie się w obszar, który akurat wymaga zastosowania tego typu systemu i przy użyciu kompozytowych kijów teleskopowych nanieść preparat na odległość  do 200 metrów względem zaparkowanego pojazdu. Dużą zaletę stanowi fakt, że czynność tę może wykonywać jednocześnie nawet do 4 osób, co znacząco przyspiesza czas niezbędny na wykonanie prac. Korzyścią jest też bez wątpienia duża pojemność zbiornika, wynosząca nawet do 1000 litrów. To wszystko gwarantuje niezwykle wysoką wydajność systemu, którego możliwości można dodatkowo dostosować do specyfiki wykonywanych zleceń. Będąc wyposażonym w opisane systemy, można realnie wierzyć w zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa w obiektach oraz przestrzeniach publicznych.

Źródło: Ionic Systems, Karcher