Udrażnianie systemów odprowadzania wody przed okresem zimowym.

 

Okres jesienny, zwłaszcza w swej wczesnej fazie, niesie ze sobą prawdziwe bogactwo otaczających barw, tworząc wyjątkowy klimat. Spadające z drzew liście prezentują całą gamę kolorów, zwiastując nadejście zimy. Powoduje to również konieczność zaangażowania się w usunięcie ich nadmiaru z niepożądanych miejsc. O ile w przypadku takich obszarów jak chodnik, taras czy podjazd dla większości osób jest to oczywiste, o tyle nie wszyscy zdają sobie sprawę z wagi regularnego oczyszczania rynien i rur spustowych.

Czyszczenie orynnowania czyszczenie rynien myjką ciśnieniową SpaceVac

Jakie skutki mogą powodować nagromadzone w rynnach liście?

Układ rynien jako podstawowy system, służący odprowadzaniu wody opadowej i roztopowej, stanowi jeden z najważniejszych elementów chroniących fasadę budynku. Przede wszystkim zapobiega kontaktowi ścian z nadmiarem wilgoci, który mógłby doprowadzić do ich trwałego uszkodzenia. Gdyby rynny nie działały jak należy, na elewacji obiektu pojawiłyby się zacieki, prowadzące w konsekwencji do gromadzenia osadów pochodzenia organicznego, mchów i porostów, znacząco wpływając na wygląd konstrukcji. Należy pamiętać, że w efekcie długotrwałych zaniedbań wilgoć może przedostać się także do wnętrza budynku, prowadząc do powstania niebezpiecznych dla zdrowia grzybów strzępkowych, potocznie zwanych pleśnią. Uciążliwy może być też zapach, jaki tworzą gnijące pozostałości materii organicznej. Jeszcze większe zagrożenie stanowi możliwość zerwania rynny pod wpływem zbyt dużego obciążenia, powstałego na skutek nagromadzonych liści, igieł, piasku, a niekiedy również patyków czy piór, przyniesionych przez ptaki, które w tych właśnie miejscach często budują swe gniazda. Ponadto, zimą problemem mogą okazać się również zalegające czapy śnieżne, których waga stanowi niemałe zagrożenie  dla stabilności instalacji.

Kiedy najlepiej wykonać kontrolę drożności systemów odprowadzania wody?

Zazwyczaj poleca się przeprowadzenie przeglądu rynien oraz rur spustowych dwa razy w ciągu roku – wczesną wiosną oraz późną jesienią. W pierwszym z tych przypadków należy skupić się na sprawdzeniu stanu elementów pod kątem ewentualnych uszkodzeń spowodowanych przez wodę, zwiększającą swą objętość, znajdując się w stanie stałym. Jesienią zaleca się kompleksowo oczyścić rury oraz wykonać test ich drożności.

Właściwym przykładem może tu być organizacja Society fot the Protecion of Ancient Buildings, mająca swoją siedzibę w Wielkiej Brytanii. Każdego roku organizuje ona National Gutters Day (Narodowy Dzień Rynien), w trakcie którego zachęca właścicieli domów do oczyszczenia systemów rynien z nagromadzonych liści oraz dokonania niezbędnych napraw.

Udrażnianie rynien przed zimą usuwanie zatorów rur spustowych

W jaki sposób czyścić systemy orynnowania?

Metod udrażniania takich elementów jak rury spustowe czy rynny jest wiele, choć nie wszystkie charakteryzują się równie wysoką skutecznością. W przypadku niewielkich powierzchni wymagających czyszczenia, skuteczne okazać się mogą nawet domowe sposoby. Jeżeli zakres wymaganych prac jest większy, znacznie lepszym rozwiązaniem będzie użycie myjki ciśnieniowej, której strumień wody upora się z większością zatorów. Jeśli jednak ktoś oczekuje najwyższej skuteczności, polecamy zastosowanie profesjonalnych narzędzi do usuwania osadów zalegających w rynnach. Taki zestaw cechuje się nie tylko lepszą wydajnością, ale również znacząco ułatwia zadanie, dzięki zastosowaniu elementów monitorujących.  Dzięki możliwości nagrywania postępów prac w czasie rzeczywistym można na bieżąco śledzić przebieg całej operacji. Strumieniowy przesył za pośrednictwem Bluetooth pozwala również na relacjonowanie procesu czyszczenia na odległość. Największą zaletę stanowi to jednak dla pracowników firm, zajmujących się udrożnianiem systemów odprowadzania wody, którzy mogą zachować nagranie na kartę SD, wykorzystując następnie zapis do dostarczenia wyceny lub jako dowód ukończenia zlecenia. Warto podkreślić, że system ten można również wykorzystać do czyszczenia przestrzeni wewnętrznych, co stanowi dodatkową korzyść dla kupującego.

Źródło: SpaceVac, Karcher, spab.org