Co warto wiedzieć na temat systemów fotowoltaicznych? Historia, koszt oraz konserwacja.

 

Historia rozwoju technologii fotowoltaicznej.

Branża fotowoltaiczna jest obecnie jedną z najszybciej rozwijających się gałęzi rynku. Nie powinno to nikogo dziwić, bowiem wykorzystanie odnawialnych źródeł energii jest kluczowym aspektem w kontekście zmniejszenia szkodliwego wpływu człowieka na środowisko naturalne. Ekologiczne korzyści takiego rozwiązania pozwalają z optymizmem patrzeć na przyszłość naszej planety. Jednak zamiast wybiegać do przodu, warto przyjrzeć się historii rozwoju tej dziedziny. Wielu z Państwa zastanawia się również nad kwestią opłacalności wykorzystania paneli fotowoltaicznych. Postaramy się więc przybliżyć potencjalne zalety takich systemów.

Pierwszym krokiem ku rozpowszechnieniu fotowoltaiki było odkrycie, iż pod wpływem promieni słonecznych przedmioty są w stanie wytwarzać prąd elektryczny, dokonane w latach 30 XIX wieku. Następnie, po 150 latach nastąpił kolejny przełom w tej dziedzinie, gdyż udało się uzyskać przepływ energii w wysokości niemal 40%. Jednak dopiero w XXI wieku branża ta przeżyła gwałtowny rozwój który trwa po dziś dzień. Szybko przekonano się jednak, że aby panele przynosiły pożądany efekt niezbędna jest ich regularna konserwacja. Zagadnienie to opisaliśmy m.in. w jednym z wcześniejszych wpisów.

kiedy myć solary w jaki sposób czyścić panele słoneczne

Należy pamiętać: Aby jak najdłużej cieszyć się wysoką wydajnością instalacji nie należy jej czyścić w godzinach popołudniowych, gdyż nagłe schłodzenie nagrzanej słońcem powierzchni ogniw może spowodować ich uszkodzenie. Optymalną porą dnia jest wczesny ranek lub późne popołudnie!

Czy usuwanie zabrudzeń z powierzchni paneli warto zlecić profesjonalnej firmie czyszczącej?

W tym miejscu należy podkreślić, że choć oczywiście każdy może samodzielnie dokonać konserwacji, aby zrobić to właściwie trzeba posiadać gruntowną wiedzę z zakresu budowy kolektorów. Posiadają one bowiem liczne powłoki zabezpieczające takie jak: zewnętrzna folia z tworzywa sztucznego, szkło hartowane czy folia elektroizolacyjna. Pracownicy firm usługowych doskonale znają zarówno rodzaje zabezpieczeń, jak i techniki ich mycia, więc gwarantują bezpieczną konserwację. Są ponadto zaopatrzeni w specjalistyczny sprzęt oraz zaplecze techniczne, chroniące również przed porażeniem prądem.

Jesień za pasem, a zima na horyzoncie. Oznacza to, że wydajność systemów fotowoltaicznych może ulec obniżeniu. Jest to naturalne następstwo zmniejszenia ilości promieni słonecznych, jakie docierają do systemów solarnych. Tym ważniejsze jest by w tym okresie zadbać o właściwy stan instalacji w celu uzyskania optymalnych osiągów.

W jaki sposób poradzić sobie z zalegającym śniegiem na systemach solarnych?

Mimo iż zimy w ostatnich latach nie przynoszą zbyt dużej ilości opadów, zawsze trzeba być gotowym na każdą ewentualność. Nim przystąpi się do czyszczenia warto poczekać, by czapa śnieżna stopniała. Jest to najbezpieczniejsza opcja na pozbycie się niepożądanego osadu, skuteczna zwłaszcza w przypadku instalacji zamontowanych pod kątem 35o. Można także zastosować inną metodę, a mianowicie - obmiatanie paneli. Trzeba wówczas zwrócić uwagę, by używana do tego szczotka nie była zbyt szorstka, aby nie porysować powierzchni solarów.

W jaki sposób czyścić solary zimą mycie paneli fotowoltaicznych zimą

Pandemia przyczyni się do spadku cen systemów fotowoltaicznych.

Jest to śmiała, acz realna teza. Wstępne analizy głoszą, że wobec niższego popytu na moduły słoneczne w roku bieżącym, ich cena może ulec obniżeniu w latach najbliższych. Nie można wprawdzie jednoznacznie ocenić wszystkich czynników, które mogą na to wpłynąć w przyszłości, lecz obecna tendencja jest już dziś widoczna na światowych rynkach. Wiele firmy z Chin pragną budować swoją pozycję w branży, a marki z USA nie zamierzają im ustępować. W takiej sytuacji oraz przy uwzględnieniu spadku cen komponentów niezbędnych do budowy systemów solarnych, możemy przewidywać, że konkurujące firmy będą oferowały produkty w coraz korzystniejszych cenach by nie oddać monopolu drugiej stronie.

Specyfika instalacji paneli fotowoltaicznych polega jednak na tym, że już po kilku latach inwestycja ta zwraca się oraz zaczyna przynosić widoczne korzyści finansowe. Należy bowiem w takim samym stopniu rozważyć cenę systemu, jak i rzetelność producenta. Następnie należy już tylko zadbać o odpowiednią konserwację, by można było zapewnić swojej firmie lub gospodarstwu domowemu wieloletnie korzyści.

Źródło: Ionic