Alpinistyczne mycie okien i elewacji budynków.

 

O początkach alpinizmu przemysłowego.

Pojęcie alpinistycznego mycia okien nie jest nowym tematem, lecz wciąż nie wszyscy zdają sobie sprawę na czym dokładnie polega to zajęcie oraz z jakimi problemami muszą radzić sobie profesjonaliści w tym fachu.

Pierwsze wzmianki o alpinizmie pojawiły się w latach 60 XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Było to ściśle związane z rozwojem budownictwa i pojawianiem się coraz większej liczby drapaczy chmur. Ciekawostką jest, że również w Polsce w tym czasie realizowano pierwsze zlecenia na prace wysokościowe. Pierwotnie, zadaniem tym trudniły się osoby związane z klasycznym alpinizmem, zaś wykorzystane metody nawiązywały do technik wspinaczkowych. Następnie, w latach 80 w Wielkiej Brytanii powstała pierwsza organizacja zrzeszająca osoby, zajmujące się czyszczeniem alpinistycznym – IRATA. Po kolejnych kilkudziesięciu latach także w Polsce swoją działalność rozpoczęła Organizacja Techników Dostępu Linowego (OTDL), której zadaniem jest regulacja przepisów oraz podnoszenie standardów bezpieczeństwa.

Czyszczenie okien na wysokości

Okres wiosenny jest często najaktywniejszą porą dla specjalistów z zakresu mycia okien na wysokościach. Mniejsza ilość promieni słonecznych, jakie docierają do czyszczonych powierzchni względem okresu letniego sprawia, że zmniejsza się ryzyko powstania nieestetycznych smug.

Warto pamiętać: Alpinistyczne mycie okien powinno odbywać się w pochmurny dzień, aby woda ze środkiem czyszczącym nie wysychały zbyt szybko na czyszczonej powierzchni. Preferowana jest pora poranna lub wieczór!

Charakterystyka i zakres prac profesjonalnego alpinisty.

Trzeba mieć świadomość, że nie jest to praca dla każdego. Profesjonalny alpinista powinien odznaczać się przede wszystkich wysoką sprawnością fizyczną. Ponadto cechą eliminującą dla tego zawodu jest cierpienie na lęk wysokości. Odpowiedzialność, ostrożność oraz znajomość i ścisłe przestrzeganie zasad BHP są absolutną podstawą. Jeśli pracownik kwalifikuje się na zostanie alpinistą, koniecznością powinno być ukończenie szkoleń i kursów przygotowujących do pracy. Szkolenia takie kończą się egzaminem zawodowym, potwierdzającym umiejętności pracownika, który może już przystąpić do działania.

Kluczowym aspektem w tej dziedzinie jest zachowanie najwyższych norm bezpieczeństwa. Fachowcy wyposażeni są w szereg zabezpieczeń takich jak kask czy uprzęże, które doskonale sprawdzają się w przypadku technik linowych, z których co ciekawe, korzystają również alpiniści górscy. W dodatku, rozwiązaniem, które zapewnia większe bezpieczeństwo jest wykonywanie zleceń w dwuosobowych grupach, która zapewnia wzajemną asekurację pracowników.

Przemysłowy dostęp linowy

Jakie techniki stosują alpiniści podczas mycia okien?

Dużą popularność zyskuje w ostatnim czasie wykorzystanie metody odwróconej osmozy, która zmniejsza czynnik atmosferyczny. Zastosowanie ultra czystej wody demineralizowanej gwarantuje zarówno doskonały efekt czyszczenia, jak i skraca czas niezbędny na wykonanie zlecenia. Oprócz tego, warto zaopatrzyć się w środki czystości, które zapobiegają przyleganiu brudu do powierzchni. Nieocenione może okazać się także posiadanie podstawowych narzędzi do czyszczenia szklanych powierzchni, takich jak ściągaczkaszczotkaskrobak czy kije teleskopowe. Wybierając ten sprzęt należy mieć na uwadze charakter wykonywanej pracy i ryzyko z jakim się ona wiąże. Polecamy wybranie profesjonalnego sprzętu od uznanej marki, który nie tylko skuteczniej wyczyści daną powierzchnię, ale również wyróżni się znacznie dłuższą żywotnością, wskutek czego zainwestowane środki w dłuższej perspektywie się zwrócą.

Intensywny rozwój w zakresie nowych technik mycia okien pozwala obecnie na usunięcie wszystkich zabrudzeń z przeszklonych powierzchni biurowców, wieżowców mieszkalnych czy obiektów handlowych. Używając technik alpinistycznych można wyczyścić najwyższe budynki świata, zaś wykorzystując w tym procesie wodę demineralizowaną, zapewnić sobie nieosiągalny dotąd komfort pracy.

Źródło: Ionic